Olyan bővítőkártya, melynek segítségével két számítógép vezetékek, esetleg további hálózati csatolóeszközök segítségével összekapcsolható.
Általánosan használt hálózati csatolóeszköz a hálózatba kötött eszközök összekapcsolásához. Tipikus alkalmazási területei a csillag topológiájú LAN-ok.
UTP: Unshielded Twisted Pair, azaz árnyékolatlan sodrott érpár. STP: Shielded Twistd Pair, vagyis árnyékolt sodrott érpár.
Mindkettőt számítógépes hálózatok építésénél (is) használják. Egy szál két szigetelt rézhuzalból áll, melyet egymás köré sodornak, így csökkentve az elektromágneses interferenciát.
A kábel belsejében rézhuzal fut, melyet kívülről műanyag szigeteléssel vonnak be. Ezen a szigetelésen kívül található a vezeték másik vezetője, mely egy sűrű szövésű fémháló. Ezt kívülről szintén műanyag szigetelés burkolja.
A hálózati eszközök (számítógépek, nyomtatók, stb.) összekapcsolásának struktúrája.
Számítógépek és egyéb eszközök összekapcsolásának az a módja, amikor az eszközöket egyetlen vezetékkel kapcsoljuk össze: az eszközök között a vezeték mintegy sínként helyezkedik el. A vezeték két végét végelzáró elem zárja le.
Az ilyen topológiájú hálózatok ún. adatszóró (broadcast) típusú hálózatok. Mivel minden eszköz ugyanazon a kommunikációs csatornát használja, így az adatcsomagok ütközhetnek. Az ilyen topológiájú hálózatokban az üzenetek ütközését kezeli a hálózati hardver és szoftver.
Számítógépek és egyéb eszközök összekapcsolásának az a módja, amikor minden eszköz egy-egy vezetékkel egy közös hálózati kapcsolóeszközhöz kapcsolódik.
Számítógépek és egyéb eszközök összekapcsolásának az a módja, amikor az eszközök egyetlen vezetékhez kapcsolódnak. A sín topológiától geometriájában abban különbözik, hogy a vezeték két vége össze van kötve, így nincs szükség végelzáró elemekre.
A kifejezés jelentése magyarul: vezeték nélküli.
A Wireless Fidelity angol szavakból származó szó. Azon eszközök közös elnevezése, melyek az IEEE 802.11 vezeték nélküli hálózati szabvány alapján működnek. Valójában tucatnyi szabvány létezik, ezek közül hazánkban a b, g és az n változata ismert az egyedi felhasználók körében.
Az Ericsson, az IBM, az Intel, a Nokia és a Toshiba által bevezetett közös szabványügyi kezdeményezés, mely mobiltelefonok, notebook-ok, PDA-k közötti vezeték nélküli kommunikációt tesz lehetővé.
Az elnevezés Harald Blåtand (Kékfog Harald) dán király nevének angol változatából eredhet, akit a legenda szerint azért neveztek kékfognak, mert nagyon szerette az áfonyát, vagy valószínűbb, hogy a kékesen csillogó szakálla két rozmárfoghoz hasonlóan állt . A technológia azért róla kapta a nevét, mert ő egyesítette a X. században a lázongó dán, norvég és svéd törzseket. A technológia hasonlóan „egyesítené” a különböző kommunikációs eszközök működését.
(A hu.wikipedia.org szócikke felhasználásával.)
A hálózatokat kiterjedtségük szerint is csoportosíthatjuk. Ez esetben jellemzően az összekapcsolt gépek száma és kiterjedtsége, illetve mára már kevésbé jellemzően a gépek közötti adatátvitel sebessége a döntő.
Personal Area Network, vagyis személyes hálózat, a vezeték nélküli megvalósítása a WPAN, azaz Wireless Personal Aera Network.
Local Area Network, vagyis helyi hálózat, a vezeték nélküli megvalósítása a WLAN, azaz Wireless Local Aera Network.
Metropolitan Area Network, magyarul városi vagy nagyvárosi hálózat.
Wide Area Network, azaz kiterjedt hálózat.